Rodzaje nadruków

Rodzaje nadruków

W zależności od zapotrzebowania stosujemy różne techniki nadruku, poniżej prezentujemy najczęściej stosowane. Jeżeli dana metoda nie jest dostępna w sklepie (szczególnie kolory specjalne jak złoty czy srebrny kolor nadruku), zapraszamy do indywidulanych zapytań

STANDARDOWY (DRUK ATRAMENTOWY).
Metoda pigmentowa (nadruk z góry) na gotowych kopertach w pełnym kolorze – CMYK (ilość kolorów nadruku nie ma wpływu na cenę). Jest to druk w pełni ekologiczny (tusze oparte na wodzie) i najczęściej stosowany (70-80% druków) szczególnie dla mniejszych nadkładów od 50 do 10 000 szt. Intensywność kolorów może nie jest tutaj najwyższa (z uwagi, iż pigment wnika w papier) ale dzięki tej metodzie możemy wykonać druk szybko oraz tanio, a także zadrukować grafikę do krawędzi koperty („na spad”). Metoda ta pozwala na szybką realizację – standardowo do 3 dni roboczych oraz w ekspresie nawet w ciągu 24h. Ten rodzaj nadruku stosujemy głównie dla kopert białych lub o jasnych kolorach.  

OFFESTOWY (druk wg kolorów PANTONE)
Jeżeli kolory nadruku muszą być zgodne z kolorystyką PANTONE to dzięki tej metodzie jest to możliwe. Minimalna ilość to 1000 szt., niemniej, w porównaniu do metody standardowej (atramentowej) nakład dla którego ta metoda zaczyna być opłacalna to pow. 10 000 szt. Ilość kolorów nadruku ma znaczenia dla ceny (każdy kolejny kolor zwiększa cenę). Niemiej tu równie jest możliwość druku w pełnym kolorze (CMYK). Intensywność nadruku jest na wyższym poziomie niż zadruk standardowy (atramentowy) choć tutaj również materiał drukujący wnika w papier pomniejszając intensywność nadruku. Dla druku offsetowego (na gotowych kopertach) nie ma możliwości zadruku do krawędzi, minimalny odstęp grafiki od krawędzi to 10mm. Czas oczekiwania, z uwagi na wcześniejsze przygotowanie matryc itp, jest dłuższy i wynosi ok. 6-10 dni roboczych.  

PREMIUM – CMYK (DRUK LASEROWY)
Metoda cyfrowa gwarantująca najwyższą jakość nadruku na kopertach. Druk (zawsze) w pełnym kolorze – CMYK. Materiał drukujący pozostaje na wierzchu koperty (nie wnika w papier jak w metodzie standardowej) co powoduje, że kolory są dużo bardziej intensywne, w tym mają efekt delikatnego połysku. Minusem tej metody jest brak możliwości zadruku do krawędzi (min. 5mm odstępu grafiki od krawędzi). Drukujemy już od 50 szt. Jest to droższa metoda (o ok. 30-50%) niż np. standardowa (atramentowa) niemniej jeżeli dla jakości nadruku nie może być kompromisu to ten rodzaj druku będzie najlepszym wyborem. W druku laserowym mogą się pojawić tzw. przetłoczenia na kopercie, dodatkowo druk laserowy, co do zasady, nie może być sosowany dla kopert z okienkiem (ew. istnieją specjalne koperty z okienkiem dla druku laserowego – wycena na indywidulane zapytanie).

PREMIUM – CMYK + BIAŁY (DRUK LASEROWY)
To również metoda druku cyfrowego z tą różnicą, iż poza nadrukiem w pełnym kolorze (cmyk) równocześnie pozwala na druk kolorem białym. Ten rodzaj nadruku ma głównie zastosowanie dla nadruku na kopertach kolorowych (np. czarnych/ czerwonych itp.). Biały kolor może mieć podwójnie zastosowanie. Pierwsze, to gdy po prostu projekt zawiera nadruku m.in. w białym kolorze + np. cmyk, a drugie zastosowanie kiedy koperta ma ciemny kolor papieru, a projekt zawiera inny kolor nadruku niż (tylko) biały np. czerwony. W takiej sytuacji, żeby uniknąć wejścia w reakcję koloru nadruku (np. czerwonego) z ciemnym kolorem koperty (co może powodować, że czerwony kolor nadruku będzie finalnie wyblakły) kolory biały stanowi specjalny podkład tak by kolor nadruku czerwony był nadal… czerwony pomimo ciemnego podłoża koperty. Biały poddruk zawsze trochę rozjaśni planowany kolor nadruku niemniej dzięki tej metodzie (biały podkład) finalny kolor nadruku (cmyk) będzie maksymalnie zbliżony do koloru z projektu. Jest to najdroższa metoda nadruku ale jest to jedyna technologia umożliwiająca realizację druku na ciemnych podłożach w kolorystyce CMYK.  

KOLORY SPECJLANE: ZŁOTY lub/i SREBRNY lub/i BIAŁY lub/i BEZBARWNY
Dzięki tej technologii istnieje możliwość druku w kolorach specjalnych (m.in. ZŁOTY / SREBRNY/ BIAŁY/ BEZBARWNY). Druk może mieć miejsce równocześnie dla wszystkich czterech kolorów lub każdego z osobna np. tylko złoty lub złoty + biały itp. Najlepiej gdy koperta ma ciemny papier np. czarny, niemniej drukujemy również w kolorach specjalnych dla koperty z białego, jasnego papieru. Minimalna odległość grafiki od krawędzi to 5mm (nie drukujemy do krawędzi). Druk ma miejsce poprzez specjalne tonery w związku czym odcień koloru specjalnego jest stały (brak możliwości przejść tonalnych / zmiany odcienia etc.)

DRUK Z ARKUSZA              
Tę technologię najlepiej zastosować gdy koperta ma być w całości zadrukowana (tzw. apla) lub w znacznej jej części. Druk ma miejsce w pełnym kolorze CMYK. Najpierw drukujemy projekt na arkuszu, a następnie sklejamy go do wybranego formatu koperty. Dzięki tej metodzie kolory nadruku są bardziej intensywne vs nadruk standardowy (atramentowy). Opłacalność tej metody zaczyna od min. 1000 szt. Można tutaj dowolnie zaplanować zadruk w pełnym kolorze CMYK na całej (zewnętrznej) powierzchni (obu stron) koperty bez dodatkowych dopłat.

PRODUKCJA KOPERT WG INDYWIDUALNYCH ZAŁOŻEŃ
Jeżeli gotowe (dostępne) koperty nie pozwalają na realizację zaplanowanego projektu zapraszamy do indywidulanych zapytań ponieważ zajmujemy się również produkcją kopert od podstaw wg indywidulanej specyfikacji.      

powered by iwarePRINT